Amit tudni kell a pajzsmirigy alulműködése témában

pajzsmirigy-alulmukodes_pic1

Mit jelent a pajzsmirigy alulműködése?

A pajzsmirigy a nyak elülső részén található. Pillangó alakja van, melynek szárnyai a légcső két oldalán helyezkednek el. A négy szárnycsúcson pedig egy-egy mellékpajzsmirigy helyezkedik el.

A pajzsmirigy alulműködés akkor alakul ki, ha a pajzsmirigy nem tud annyi hormont termelni, amennyire a szervezetnek szüksége van. A pajzsmirigy működését a TSH szabályozza, amit az agyalapi mirigy termel. Ha több pajzsmirigy hormonra van szükség, a TSH megemelkedik, ha túl sok termelődött, akkor pedig lecsökken.

Orvosi neve a hypothyreosis. A pajzsmirigy alulműködés ellentéte a pajzsmirigy túlműködés, a hyperthyreosis. Az alul- és túlműködés felváltva fordulhat elő egy betegség különböző szakaszaiban, a hormonok működése ugyanis igen összetett. Okaik és kialakulásuk is többféle lehet.

A pajzsmirigy által termelt hormonok az anyagcserét szabályozzák, a szervezet energiahasznosítását segítik. Amikor pajzsmirigy alulműködés esete áll fent, a test funkciói lelassulnak.

pajzsmirigy-alulmukodes_pic2

Melyek a pajzsmirigy alulműködésekor fennálló tünetek?

Mivel a pajzsmirigy által termelt hormonok hatnak szinte minden szervre és szövetre, ezért a tünetek sokfélék lehetnek. Sok panaszt más, pajzsmirigytől független ok is elő tud idézni, ezért az orvosok több tünet egyidejű, huzamosabb ideig való fennállása esetén javasolják az endokrinológiai szakrendelés felkeresését. 

A pajzsmirigy alulműködése okozhat fáradékonyságot, hideglelést, izom- és ízületi fájdalmakat, görcsöket, gyengeséget, lelassult mozgást, beszédet, megnövő reakcióidőt, egyensúly- és koordinációs zavarokat, hízást, székrekedést, rendszertelen, fájdalmas és erős menzeszt, libidócsökkenést, száraz bőrt, arc-, kéz- és lábduzzanatot, töredezett hajat és vékony körmöket, lassú szívritmust, alacsony vérnyomást, vérszegénységet, magas koleszterinszintet, májenzim eltéréseket, rossz alvást, visszatérő légúti fertőzéseket, valamint depressziót. Látható tehát, hogy a pajzsmirigy hormonjainak a szervezetre gyakorolt kiterjedt hatása ténylegesen bármely szervünk esetén okozhat zavarokat, ha nem megfelelő a mennyisége.

Ha hosszan tart a pajzsmirigy alulműködése, akkor okozhat rekedtséget, arcvonások eldurvulását, vékonyodó vagy hiányzó szemöldököt, hallásromlást is. Gyerekeknél növekedésben és szellemi fejlődésben való elmaradás, megkéső fogzás, kései serdülés, teljesítményromlás is észlelhető, a fenti tünetek mellett. Ha sokáig kezeletlen marad, a lassan kialakuló tünetek súlyosbodnak, és veszélyessé válhatnak nem csak az egészségre, de az egyén életére is.

Mitől alakulhat ki a pajzsmirigy alulműködése?

A pajzsmirigy alulműködése akkor alakulhat ki, ha a pajzsmirigy nem képes megfelelően hormont termelni, vagy az agyalapi mirigy nem szabályozza a működését. Ennek okai lehetnek veleszületettek, kialakultak, vagy valamilyen kezelést követően létrejövő külső tényezők.

A Hashimoto-féle pajzsmirigy gyulladás egy autoimmun betegség, amikor a szervezet a saját fehérjéit idegennek észleli, és emiatt gyulladás alakul ki. Ezután a pajzsmirigy nem képes megfelelően működni.

A Thyreoiditis baktériumok által okozott pajzsmirigy-gyulladás, amelynek következménye először a szabályozatlan túlműködés, majd a pajzsmirigy alulműködése.

A veleszületett alulműködés fejlődésben való visszamaradást okozhat, azonban időben észrevéve korai hormonpótlással kezelhető. Emiatt Magyarországon minden újszülött átesik pajzsmirigy-vizsgálaton.

Egyes esetekben a pajzsmirigy részleges vagy teljes műtéti eltávolítása szükséges, gyulladás, túlműködés vagy daganat miatt. Ez azonban sokszor okoz alulműködést a későbbiekben.

pajzsmirigy-alulmukodes_pic3

Néhány gyógyszer is gátolhatja a pajzsmirigy működését, vagy éppen a jód hiánya, illetve túlzott bevitele is.

Megelőzhető a pajzsmirigy alulműködése?

Megelőzni a tudomány jelenlegi állása szerint nem lehet. Azonban akik nagyobb kockázatnak vannak kitéve, azoknak érdemes felkeresni egy endokrinológust, és rendszeres szűrésre járni. Ebbe a csoportba tartozhatnak a kismamák, a nyaki vagy feji sugárkezelést kapottak, a pajzsmirigy-megnagyobbodással élők, vagy éppen akiknek a családjában fordult már elő a pajzsmirigy alulműködése.

Diétával megelőzni szintén nem lehet. A jódhiány esetén azonban ajánlott a jódozott só fogyasztása, illetve megfigyelték, hogy a gluténérzékenység gyakran társul autoimmun pajzsmirigy-gyulladással.

Az orvosi kezelés a hiányzó hormonok pótlására koncentrál. Leginkább tiroxin szedését javasolják, amelyet reggel, éhgyomorra kell bevenni, az endokrinológus által meghatározott mennyiségben, és legalább fél óráig nem szabad enni utána. Emellett esetenként jódtablettákat írnak fel, főleg terhes nőknek, mivel nekik megnő a jódigényük. Azonban vigyázni kell, hiszen a hosszan tartó jódhiány után hirtelen bevitt sok jód  miatt fellángolhat az autoimmun gyulladás. A betegek nagy többségének élete végéig szedni kell a hormonpótló készítményeket.